موضوعات داغ

جامعه سیلینگ خلیج فارس با هدف احیاء دریانوردی بادبانی ساحل نشینان ایران تشکیل شد

b1 1024x532 - جامعه سیلینگ خلیج فارس با هدف احیاء دریانوردی بادبانی ساحل نشینان ایران تشکیل شد
جامعه سیلینگ خلیج فارس تشکیل شد

به گزارش روابط عمومی جامعه سیلینگ خلیج فارس ، مهدی زارعی با اشاره به برگزاری نخستین گردهمایی سیلینگ (بادبانی) خلیج فارس در بهمن ماه سال گذشته در جزیره قشم ، گفت: جامعه سیلینگ خلیج فارس با توجه به ضرورت توسعه ورزشهای دریایی و بالاخص سیلینگ (بادبانی) در استانهای جنوبی ایران با هدف احیای تاریخ دریانوردی نیاکانمان و انتقال آن به نسل های آینده تشکیل شده است.

سرپرست جامعه سیلینگ خلیج فارس افزود : در بیشتر نقاط کشور بر اساس پشتوانه تاریخی و همچنین شرایط اقلیمی و محیطی ، ورزشهای متناسب رشد و گسترش یافته است . امروزه گنبد در گلستان با سوارکاری ، شمشک و دیزین در تهران با اسکی و جویبار مازندارن با کشتی در کشور و حتی جهان شناخته می شوند.  در این بین وجود نزدیک به 4900 کیلومتر خط ساحلی در جنوب کشور  ، وجود 20 جزیره در قلمرو ایران ، وجود بادهای دائمی زمستانه و تابستانه ، حضور نوجوانان و جوانان مستعد و همچنین 30 مدال المپیک فرصت بی نظیری به استانهای جنوبی داده است که تاکنون در تصمیمات کلان ملی مورد توجه قرار نگرفته است . امروز با گذشت نزدیک به 12 سال از عضویت ایران در فدراسیون جهانی سیلینگ (بادبانی) ، حتی یک مرکز تخصصی یا ورزشکار جنوبی سیلینگ (بادبانی) در تمام این 5000 کیلومتر وجود ندارد.

وی اظهار داشت : تشکیل جامعه سیلینگ خلیج فارس به منظور توسعه فراگیر سیلینگ (بادبانی) در حوزه جنوب ایران است و در این مجمع شورای سیاست گذاری و اجرایی پیش بینی شده که متشکل از اعضای کلیه هیئت های ورزشی مرتبط ، نهادها و سازمانهای دریایی حوزه خلیج فارس هستند.

زارعی سیاست‌گذاری در امر توسعه ورزش سیلینگ (بادبانی)، ایجاد هماهنگی و همکاری متقابل دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی در اجرای بهینه فعالیت‌های ورزشی در استانهای ساحلی و بررسی و تصویب طرح‌ها و برنامه‌های ارائه شده به ادارات کل ورزش و جوانان استانها ، وزارت ورزش و جوانان ، کمیته ملی المپیک و فدراسیون قایقرانی ایران را از جمله وظایف برای این جامعه عنوان کرد و گفت: تبیین راهکارهای اجرایی توسعه ورزش سیلینگ (بادبانی) در ابعاد نیازسنجی شده، تدوین و پیشنهاد راهکارهای مناسب برای تامین بودجه لازم ورزش سیلینگ (بادبانی) و هدایت و رهبری فعالیت‌های منطقه ای ، ملی و بین‌المللی ورزش سیلینگ (بادبانی) از جمله دیگر وظایف تعریف شده برای این جامعه است.

جامعه سیلینگ خلیج فارس بعنوان اولین مجمع تخصصی ورزشی دریایی کشور در حال حاضر متشکل از هیئت قایقرانی استان هرمزگان ، هیئت قایقرانی استان بوشهر ، هیئت قایقرانی بندرلنگه ، هیئت قایقرانی منطقه آزاد قشم و هیئت قایقرانی منطقه آزاد کیش است.

 سیلینگ (بادبانی) از اولین المپیک (آتن 1896) در تمامی ادوار المپیک حضور داشته است و هم اکنون یکی از پرمدال آورترین رشته های ورزشی حاضر در این رقابت هاست.

دکمه بازگشت به بالا