موضوعات داغ

سیلینگ و سه رکن توسعه متوازن ورزش ، گردشگری و اقتصاد خطوط ساحلی

رکن ورزش ، گردشگری و اقتصاد 1024x576 - سیلینگ و سه رکن توسعه متوازن ورزش ، گردشگری و اقتصاد خطوط ساحلی

با حمید شمالی، دبیرکل فدراسیون سیلینگ ایران و کارشناس حوزه اقتصاد و گردشگری ورزشی دریایی در مورد توسعه سه رکن ورزشی، گردشگری و اقتصاد این ورزش صحبت می کنیم.

نقش فدراسیون بادبانی در توسعه کشور چیست؟
فدراسیون سیلینگ (بادبانی) ایران در آبان 1401 با توجه و هوشمندی دکتر سجادی وزیر ورزش و جوانان و حمایت سازمان منطقه آزاد کیش تأسیس شد تا میراث دریایی ایران و خلیج فارس را احیا کند و نام ایران و خلیج فارس را از طریق بادبانی در جهان گسترش دهد تا فرصت های آموزش و یادگیری بلند مدت را برای نوجوانان و جوانان کشور بالاخص ساحل نشینان فراهم کند. هر چند در نگاه نخست برنامه های فدراسیون های ورزشی مدال آوری و المپیک است اما هدف نهایی استفاده از ورزش برای کمک به توسعه اجتماعی-اقتصادی مردم ساکن در خطوط ساحلی ایران عزیز است.
ما در تلاش هستیم تا پایه محکمی را حول سه رکن اصلی ورزش، گردشگری و اقتصاد ایجاد کنیم تا هدف اساسی خود را که توسعه مادی و معنوی انسانی است را محقق کنیم.
فدراسیون بادبانی بایستی مسیری روشن برای کودکان این سرزمین در راستای تبدیل شدن به ورزشکاران در سطح جهانی تا میزبانی رویدادهای ورزشی در ایران را ترسیم کند و فرصتی برای مردان و زنان در راه کسب موفقیت های ورزشی فراهم کند.
ما در خطوط ساحلی ایران نیروی انسانی مستعد، پرانرژی و تحصیل کرده فراوانی داریم که منتظر فرصت دیده شدن هستند  تا در جهت اهداف مشخص و واحدی فعالیت کنند ، موفقیت در ورزش، پیشرفت ایران و ایجاد اشتغال پایدار تخصصی دریایی در مناطق کمتر توسعه یافته کشور که همان دغدغه جوانان چابهار ، ساکنان جزیره هرمز ، بوشهری ، ترکمن ، گیلانی ، مازندرانی و تمامی ساحل نشینان است.
حضور مقر فدراسیون در خطوط ساحلی ایران و جزیره کیش بعنوان نگین خلیج فارس نیز با همین هدف صورت گرفته است، آنکه جوان متخصص و تحصیل کرده مرزنشین نیز فرصت نقش آفرینی در پیشرفت کشور را داشته باشد. آنچه که قرن ها کمتر بدان توجه شده است.

176922297 3901183823250261 8276858225516166434 n 1024x620 - سیلینگ و سه رکن توسعه متوازن ورزش ، گردشگری و اقتصاد خطوط ساحلی

این فدراسیون چگونه در بعد گردشگری ایران را تقویت خواهد کرد؟
سیلینگ (بادبانی) ورزشی است که معمولاً طرفداران ملی و بین المللی را از بخش های بالای حوزه اقتصادی جذب می کند. سیلورها (ورزشکاران) اغلب مسافرانی آشنا با فرهنگ گردشگری ، طبیعت دوست و باهوش هستند که مایلند در تعطیلات هزینه کنند. اینها دقیقاً همان مخاطبانی هستند که مورد هدف وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی قرار گرفته اند. ایران با خط ساحلی گسترده و جزایر زیبایی متعدد و شرایط ایده آل سیلینگ در تمام طول سال، مقصد مناسبی برای هر سیلور ملی و بین المللی یا حتی علاقه مندان به سیلینگ است. سهم ما در گردشگری از طریق میزبانی رویدادهای بین‌المللی ، ایجاد رویدادهایی برای جلب توجه گردشگران و بالطبع آن سرمایه گذاران به خطوط ساحلی و جزایر ایران، رقابت در مسابقات بین المللی سیلینگ با نام ایران ، مدیریت ارتباطات استراتژیک و کمپین‌های بازاریابی برای ارتقای برند ایران است.
ما بسیار نزدیک با وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری ، صنایع دستی و نمایندگان بازار محور آن کار می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که پیام های ما همگام هستند و بازارهای کلیدی ما همسو هستند.

چه ابتکارات جدیدی برای توسعه این هدف در نظر دارید؟
گردشگری ورزشی هم در حوزه وزارت گردشگری و هم برای طرح تنوع بخشی اولویت بالایی برخوردار است. ایران و استانهای ساحلی را به انواع ورزش هایی که می توان آنها را در مقیاس وسیع انجام داد، آماده می کند. ما از این فرصت خرسندیم و مشتاقانه منتظر ایجاد ارزش افزوده بیشتر به اقتصاد دریا محور از طریق تخصص تیم هایمان هستیم. برای ایجاد این فرصت بیش از یک دهه صبر و برنامه ریزی کرده ایم تا فدراسیون تخصصی خودمان را داشته باشیم.
قطعاً در چند سال آینده با برنامه ریزی و مدیریت صحیح و توسعه متوزان مناطق هدف شاهد ایجاد و توسعه نوع جدیدی از گردشگری ماجراجویانه تجربه محور دریایی خواهیم بود که مناطق کمتر برخوردار را تحت تاثیر مثبت خود قرار خواهد داد و همچنین می توانیم شاهد برگزاری رویدادهای بیشتری از خلیج گواتر تا خرمشهر و از بندر ترکمن تا آستارا داشته باشیم.

آرزوهای شما در ورزش چیست؟
رشد فزاینده بازار ملی و جهانی گردشگری ورزشی و ماجراجویی که ارزش آن در حال حاضر 8/7 تریلیون دلار است فرصت مناسبی برای انتخاب سیلورهای جوان ما در مسیرهای مختلف نظیر واجد شرایط بودن برای بازی های المپیک، مسابقه دادن در برخی از بزرگترین مسابقات فراساحلی جهان یا کسب صلاحیت و کار در مشاغل مدیریت و اجرایی گردشگری/تفریحی دریایی را فراهم می کند . ایران کاملاً موقعیتی استثنایی برای موفقیت در آن بازار دارد و آرزوی ما این است که میراثی را حوزه ورزشهای دریایی که میزبان آن هستیم، بنا کنیم.

منبع
ایران سیلینگ

‫3 دیدگاه ها

 1. مشتاقانه منتظر راه‌اندازی و برنامه‌های این فدراسیون نوپا هستم. تبریک و درود می‌فرستم به بانیان راه‌اندازی این فدراسیون.

  1. به امید فردایی زیبا تر با بادبان‌های رنگی در سواحل کل ایران.
   مطمئن هستم که در آینده‌ای نزدیک شاهد خبرهای خوبی هستیم.
   خوشحالم که آقای شمالی هستند و با دانشی که دارند و با استفاده از افراد لایق این رشته ورزشی را گسترش خواهند داد.
   ایران _سیلینگ_قهرمانی💪💪💪⛵⛵⛵

 2. به امید فردایی زیبا تر با بادبان‌های رنگی در سواحل کل ایران.
  مطمئن هستم که در آینده‌ای نزدیک شاهد خبرهای خوبی هستیم.
  خوشحالم که آقای شمالی هستند و با دانشی که دارند و با استفاده از افراد لایق این رشته ورزشی را گسترش خواهند داد.
  ایران _سیلینگ_قهرمانی💪💪💪⛵⛵⛵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا