برنده فرمول کایت استرالیا در پالما به مقام قهرمانی رسید. رقیب المپیکی او از دور خارج شد.

1712435012955 - برنده فرمول کایت استرالیا در پالما به مقام قهرمانی رسید. رقیب المپیکی او از دور خارج شد.

بریانا وایتهد، کایت‌بوردر استرالیایی، جایزه برنده 53 امین جام پرینسس سوفیا مایورکا توسط ایبروستار در رویداد سری جام جهانی در پالما را دریافت کرد.
در یک روز دیگر با وزش باد ملایم در خلیج پالما، وایتهد که از او برای کسب مدال در بازی‌های المپیک تابستانی پاریس ۲۰۲۴ در این تابستان پیش‌بینی می‌شد، پس از یک پایان دراماتیک در بخش کایتبردینگ زنان، به قهرمانی دست یافت.
دانیلا موروز، رهبر کلی از ایالات متحده، دو بار زودتر از موعد استارت زد و خطای شروع گرفت و دو رد صلاحیت پرهزینه UFD به دست آورد. پس از اشتباهات پی در پی موروز، وایت‌هدِ شگفت‌زده تنها دقایق زیادی پس از آخرین مسابقه، زمانی که به مربی‌اش رسید، متوجه شد که برنده شده است.
در تضاد با موروز، قهرمان شش دوره جهان، که بعداً اعتراف کرد در هنگام جستجوی محدودیت‌هایش تحت فشار، بیش از حد تلاش کرده است، وایت‌هد هر بار برای کسب مقام قهرمانی در رویداد، هر دو جام فرمولا کایت و جام کلی رگاتا، شروع تمیزی داشت. دومی به این معنی است که او از مسیر برندگان ۲۰۱۸، مت بلچر و ویل رایان، دو مدال‌آور المپیک ۴۷۰ و تنها استرالیایی‌های دیگری که موفق به کسب عنوان این رویداد شده‌اند، پیروی می‌کند.

وایت‌هد که در شمال کوئینزلند بزرگ شده و از کلاس سیلینگ (بادبانی) جوانان 29er به رشته جدید المپیک روی آورده است، با خنده ای گفت: «بردن کل جام برتر فوق‌العاده است، من واقعاً حرفی برای گفتن ندارم. با وجود این همه سیلور عالی اینجا، من شگفت‌زده شده‌ام و اینکه به جمع سیلورهای بزرگی که در گذشته برنده شده‌اند، مانند مت و ویل در ۲۰۱۸، ملحق شوم، فوق‌العاده است.»

240406 SE SOFIA 24 4417 2341 2 1980x1320 1 1024x683 - برنده فرمول کایت استرالیا در پالما به مقام قهرمانی رسید. رقیب المپیکی او از دور خارج شد.

وایت‌هد در ادامه گفت: «باید از خط شروع به درستی عبور می‌کردم، این هدف اصلی من بود و این کار را انجام دادم. فیلم‌های زیادی را آنالیز کردم و به درستی در ذهنم جا انداختم که می‌خواهم چه کار کنم و انجامش دادم. امروز خیلی فوق العاده بود، یک روز کامل انتظار کشیدن و سپس همه چیز در ساعات آخر، در دقایق آخر اتفاق افتاد. کمی باد گرفت و بعد فقط باید برای آن تلاش می کردید.»
موروز علی‌رغم اشتباهات گران‌قیمت در شروع، در مورد از دست دادن طلا به وایت‌هد با یک جایزه بزرگ‌تر پیش روی آمریکایی در المپیک تابستان امسال، خونسرد بود. «نه، خیلی هم ناامید نیستم. ما این هفته چیزهای زیادی یاد گرفتیم و به عنوان یک تیم به درس‌های ارزشمند زیادی دست یافتیم. با اینکه نتیجه نهایی‌ای نبود که می‌خواستم، اما از نظر ذهنی و همچنین در سیلینگ روی آب در وضعیت خیلی خوبی هستم. درس امروز در واقع همان چیزی است که با روانشناس ورزشی‌ام روی آن کار می‌کردم، تا زمانی که واقعاً مهم است با شدت تلاش کنم، زمانی که فشار وجود دارد و امروز یافتن آن حد نهایی خوب بود.»
ماکس مِدر ۱۷ ساله، برنده فرمولا کایت مردان سال گذشته، دومین عنوان قهرمانی سوفیا خود را به طور متوالی کسب کرد. وی گفت «سطح مسابقات نسبت به دفعه قبل خیلی بالاتر رفته و رقابت نزدیک‌تر شده است، بنابراین این دوره را بسیار سخت‌تر ارزیابی می‌کنم. این هفته فراز و نشیب‌هایی داشتم، اما فرازها بیشتر از نشیب‌ها بودند. اما نشیب‌ها فرصتی برای یادگیری هستند و از اینکه این هفته چیزهای زیادی یاد گرفتم خوشحالم. تمرین عالی برای المپیک است و اینکه ببینم در مقایسه با سایر سیلورها چگونه هستم، عالی است.»

اردی در ILCA 6 موفق شد
اردی در ILCA 6 موفق شد ماریا اِردی، قهرمان جدید اروپا از مجارستان، با کسب مقام نهم در مسابقه مدال که توسط لوئیز سرورا از فرانسه به دست آمد، عنوان سوفیا را در قایق تک نفره ILCA 6 زنان به خود اختصاص داد. زو تامسون از استرالیا در رده دوم قرار گرفت و متیلدا نیکولز جوان از بریتانیا اولین مدال بزرگسالان خود را در جام جهانی در جایگاه سوم کسب کرد. عملکرد مجار در برابر میدانی مملو از مدعیان المپیک او را به وجد آورد.

240406 SE SOFIA 24 4382 1257 1980x1320 1 1024x683 - برنده فرمول کایت استرالیا در پالما به مقام قهرمانی رسید. رقیب المپیکی او از دور خارج شد.

اِردی گفت: «پالما همیشه رویدادی با امتیاز بالا است. در ابتدای هفته می‌دانستم که شرایط بسیار دشواری خواهد بود و باید برای هر امتیاز مبارزه کنم. همچنین می‌دانستیم که شرایط آب و هوایی متنوعی خواهیم داشت، بنابراین می‌دانستم که باید به تدریج پیش بروم.»
«دور زدن‌های نشانه اول خوبی نداشتم، بنابراین کلید کار سرعت باد موافق من بود و در روزهای باد ملایم و بسیار دشوار که بسیاری از افراد امتیاز بالایی کسب می‌کنند، عملکرد خوبی داشتم. بنابراین از عملکردم در طول هفته در شرایط مختلف بسیار راضی هستم. همه اینجا بودند، همه رقبای پاریس ۲۰۲۴ اینجا بودند و به نظر می‌رسید که بسیاری در حال تلاش هستند، اما من بسیار خوشحالم که بهترین دوستم زو تامسون در جایگاه دوم به پایان رسید.»

برنامه کوتاه شد
برنامه کوتاه شد بادهای بسیار ملایم باعث کوتاه شدن برنامه روز پایانی شد و فینال قایق بادبانی دو نفره زنان 49erFX، ویندسرفینگ مردان و زنان iQFOiL و رویداد قایق بادبانی مختلط ۴۷۰ لغو شد، به این معنی که رده‌بندی آنها از روز جمعه باقی ماند. قهرمانی قایق بادبانی تک نفره مردان ILCA 7 از قبل با یک روز باقی مانده توسط میکی بکیت از تیم بریتانیا به دست آمده بود و در حالی که قایق مالتی هال مختلط Nacra 17 مسابقه مدال خود را انجام دادند، عنوان پالما از قبل برای قهرمانان المپیک ایتالیا، روجرو تیتا و کاترینا بانتی قطعی شده بود. فیلیپ بوهل از آلمان در جایگاه دوم قرار گرفت و پس از او هم تیمی فرانسوی و همکار قهرمان سابق جهان، ژان باپتیست برناز قرار گرفت.

ایتالیا هر دو عنوان قایق بادبانی تک نفره مردان و زنان را به دست آورد زیرا جانا جرمانی و جورجا برتوزی با اختلاف یک امتیاز پیروز شدند. جرمانی گفت: «پیروزی در اینجا برای ما بسیار مهم است زیرا می‌بینیم که تمام تمرینات و تلاش‌های سخت نتیجه داده است. تا بازی‌ها چهار ماه دیگر باقی مانده است و ما هر روز برای بهترین نتیجه‌ی دوران حرفه‌ای خود تلاش خواهیم کرد.»

240406 SE SOFIA 24 4324 0118 1980x1320 1 1024x683 - برنده فرمول کایت استرالیا در پالما به مقام قهرمانی رسید. رقیب المپیکی او از دور خارج شد.

موفقیت برای فرانسه در ۴۷۰
نتیجه برای قایق تک‌نفره میکس ۴۷۰ نیز به همین ترتیب باقی ماند، جایی که زوج فرانسوی کامیل لکوینتره و جرمی میون، امیدهای محلی اسپانیا را برای قهرمانان جدید جهانشان، جوردی شامار و نورا بروگمن، نقش بر آب کردند. آنها نیز با اختلاف تنها یک امتیاز و با حضور سه تیم آلمانی در جمع پنج تیم برتر به پیروزی رسیدند. سیمون دیش و آنا مارکفورت در جایگاه چهارم همچنان پیشتاز مرحله انتخابی المپیک خود هستند که در مسابقات قهرمانی اروپا در کن به پایان خواهد رسید.
میون گفت: «کلید موفقیت این هفته ثبات و چندجانبه‌نگری بوده است، زیرا در طول هفته بادهای شدید ملایم و متوسط داشتیم. در سیلینگ همیشه همینطور است، شما باید در هر شرایطی سریع باشید و همچنین باید نسبت به آنچه روی آب اتفاق می‌افتد ذهن بسیار بازی داشته باشید.»
«این یک پالما (رگاتای پرنسس سوفیا) کلاسیک نبود، همانطور که همه ما می‌دانیم. ما باید هر بار به دیگران و باد نگاه می‌کردیم تا ببینیم چه اتفاقی ممکن است بیفتد. اکنون با نزدیک شدن به المپیک، فکر می‌کنم یکی از کلیدهای موفقیت، با هم ماندن در قایق، داشتن ارتباط بسیار خوب و اعتماد به یکدیگر تا انتها است.»
در حالی که اسپانیا از فرصت پیروزی در ۴۷۰ محروم شد، در قایق بادبانی تک‌نفره مردان 49er شاهد موفقیت خانگی بودیم، جایی که کسب مقام دوم در رویارویی ۱۰ قایق برای دیگو بوتین و فلوریان تریتل کافی بود تا در نهایت عنوان سوفیا را که سال‌ها از دستشان دور بود، به دست آورند. بوتین با لبخند گفت: «این یک روز خاص برای ماست، زیرا ما به تازگی اولین پرنسس سوفیا خود را برنده شدیم، که یک رگاتای بسیار ویژه است که تمام عمرمان به آن می‌آمدیم. نزدیک بودیم اما قبلاً هرگز برنده نشده بودیم.»

240406 SE SOFIA 24 4470 4572 1 1980x1320 1 1024x683 - برنده فرمول کایت استرالیا در پالما به مقام قهرمانی رسید. رقیب المپیکی او از دور خارج شد.

پاول تارنوفسکی از لهستان، رهبر رویداد دیگری بود که انتظار عصبی برای باد را تحمل کرد. او که برنده دو دوره گذشته سوفیا در کلاس RS:X است، با اعتراف به اینکه ترجیح می‌داده در فینال IQFOIL مردان مسابقه دهد، اظهار داشت: «حیف که فرصت مسابقه در سری مدال را نداشتیم. اما به طور کلی، با صحبت از تمام مسابقات هفته، فوق‌العاده خوشحالم. فکر می‌کنم در طول زمستان اساساً سریع‌تر شده‌ام، این قطعی است. کمی صبورتر و آرام‌تر شده‌ام. ذهنیت من در مقابل فشار بهبود یافته است، که بخشی از آن به خاطر پدر تازه‌کار بودن و داشتن فرزند است. می‌ترسیدم که شاید سخت باشد، اما فرزندم و همسرم به من انگیزه زیادی می‌دهند.

240406 SE SOFIA 24 4546 2154 1980x1320 1 1024x683 - برنده فرمول کایت استرالیا در پالما به مقام قهرمانی رسید. رقیب المپیکی او از دور خارج شد.

نروژ در رشته ویندسرفینگ زنان iQFOiL قدرت خود را نشان داد، جایی که مینا موبک با شکست هموطن خود مایا گیسلر در رو مات، تقریباً به طور قطع برای انتخاب برای پاریس ۲۰۲۴ انتخاب شد و تووا اوپدال در جایگاه پنجم قرار گرفت.
موبک برنده گفت: «این برای ما رویداد بسیار مهمی بود زیرا آخرین مرحله انتخابی المپیک بود، بنابراین بردن آن بسیار با اهمیت است. من هنوز به طور رسمی واجد شرایط نشده‌ام اما به احتمال زیاد انتخاب می‌شوم. فکر می‌کنم این فوق‌العاده است که ما نروژی‌ها سه نفر را در جمع پنج تیم برتر داریم. فکر می‌کنم واقعاً باحال است و فکر می‌کنم دیدن کاری که می‌توانیم در آینده انجام دهیم هیجان‌انگیز خواهد بود.»

منبع
World Sailing

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا