مدیریت هوشمند مراکز و تجهیزات ، ضرورت توسعه پایدار ورزش بادبانی

sailing center 1024x555 - مدیریت هوشمند مراکز و تجهیزات ، ضرورت توسعه پایدار ورزش بادبانی

نه نقل از خبرگزاری ایرنا – خانم رویا جعفری، کارشناس برجسته در حوزه مراکز سیلینگ، با برشمردن مزایای متعدد ایجاد مراکز تخصصی آموزش و تمرینات بادبانی در ایران بخصوص شهرهای ساحلی ، اظهار داشتند: “ایجاد این مراکز می‌تواند فواید ارزشمندی برای کشور به ارمغان آورد. این مراکز می‌توانند به عنوان قطب‌های آموزش و پرورش مربیان و ورزشکاران حرفه‌ای در سطح ملی و بین‌المللی عمل نماید. همچنین، می‌توانند محلی برای برگزاری مسابقات و رویدادهای بادبانی در سطوح مختلف باشند و به رونق گردشگری ورزشی در این زمینه کمک شایانی نمایند.”
ایشان در ادامه افزودند: “علاوه بر این، این مراکز می‌توانند نقش مهمی در آموزش و ترویج فرهنگ دریانوردی در بین نسل جوان ایفا کنند. بادبانی ورزشی مهیج و آموزنده است که می‌تواند به تقویت روحیه جسمانی و روانی افراد، افزایش اعتماد به نفس و ارتقای مهارت‌های حل مسئله کمک کند.”

barcelona 1024x683 - مدیریت هوشمند مراکز و تجهیزات ، ضرورت توسعه پایدار ورزش بادبانی

مرکز بادبانی بارسلون اسپانیا: الگویی موفق برای ایران
خانم جعفری در ادامه صحبت‌های خود به مرکز بادبانی بارسلون در اسپانیا به عنوان نمونه‌ای موفق از این نوع مراکز اشاره نمود و گفت: این مرکز که در شهر والنسیا واقع شده است، شامل مجموعه کاملی از امکانات آموزشی و ورزشی، از جمله استخرهای آموزشی، سالن‌های بدنسازی، قایق‌های بادبانی مدرن و تجهیزات آموزشی پیشرفته است. مرکز بادبانی والنسیا میزبان برگزاری اردوهای تمرینی، مسابقات و رویدادهای بادبانی در سطوح مختلف ملی و بین‌المللی است و به عنوان یکی از قطب‌های اصلی آموزش و پرورش مربیان و سیلورهای حرفه‌ای در جهان شناخته می‌شود.

boats - مدیریت هوشمند مراکز و تجهیزات ، ضرورت توسعه پایدار ورزش بادبانی

نقد توزیع قایق‌های بادبانی در فدراسیون سابق بادبانی
در ادامه، این کارشناس ارشد مدیریت مراکز ورزشی به موضوع دسترسی و توزیع قایق‌های بادبانی در فدراسیون سابق بادبانی پرداخته و انتقادات جدی به نحوه توزیع این قایق‌ها وارد کرد.
جعفری در این باره افزود : در سال 1388 و در زمان ریاست آقای دنیامالی بر فدراسیون قایقرانی، تعداد قابل توجهی قایق بادبانی از خارج کشور خریداری می گردد که بخش اعظم آن بصورت کاملاً نو و بخش دیگری بصورت کارکرده در کمپ انزلی فدراسیون قایقرانی نگهداری می شد.
پس از تشکیل فدراسیون بادبانی، در یکی از اولین درخواست ها از سوی کمیته های تخصصی امکان دسترسی و استفاده از قایق ها جهت برگزاری دوره های آموزشی، برنامه های تمرینی مطابق با برنامه عملیاتی سال 1402 مطرح گردید که با تمام تلاشهای من، تیم تخصصی و پیگیری های مجدانه آقای شمالی دبیرکل سابق، سرپرست فدراسیون بادبانی از تحویل گیری و خروج قایق ها بمدت 13 ماه خودداری نمود. اینکه چرا 13 ماه ما امکان دسترسی به قایق ها را نداشتیم شاید بهتر باشد سرپرست فدراسیون پاسخگو باشند. اما ناگهان در نیمه دوم سال 1402 با نزدیک شدن به زمان مجمع انتخاباتی موضوع خروج و توزیع قایق ها توسط سرپرست فدراسیون مطرح و بشدت پیگیری میشد.
در نهایت کمیته های تخصصی بجهت جلوگیری از اقدام غیرکارشناسی و وجود هر نوع شبهه اعمال سلیقه شخصی، نسبت به تدوین یک شیوه نامه تخصصی توزیع تجهیزات سیلینگ به استانها و مراکز اقدام نمود. هر چند سرپرست فدراسیون در جلسه اواخر تیر ماه با حضور کمیته های فنی با موضوع بشکل ضمنی موافقت کردند و شیوه نامه جهت تصویب به هیئت رئیسه رفت، اما بعدها بنده از برخی اعضای هیئت رئیسه متوجه شدم که سرپرست فدراسیون در جلسه هیئت رئیسه آنرا از دستور کار خارج نموده اند و حتی جروبحث جدی نیز بین دبیرکل و ایشان بوجود آمده است.
این کارشناس حوزه تجهیزات و مراکز در ادامه گفت : آنچه در نهایت اتفاق افتاد این بود که توزیع قایق‌های بادبانی در فدراسیون سابق بادبانی بدون اعتنا به شیوه نامه و بر اساس معیارهای غیرشفاف و بدون در نظر گرفتن نیازهای واقعی استان‌ها و شهرستان‌ها صورت گرفت، این روش قطعاً مغایر با شاخص های علمی و حتی عدالت ورزشی بود. پس از خروج اجباری دبیرکل سابق نیز، دیگر حتی بنده که مسئولیت کمیته تجهیزات و مراکز سیلینگ را داشتم در جریان هیچ موردی قرار نمیگرفتم. بنظر می آمد بشکل هدفمند قرار نبود ما در جریان موضوعات فدراسیون باشیم. در نهایت من هم شبانه و از طریق رسانه ها و سایر همکاران از انفصالم از کمیته تجهیزات و مراکز سیلینگ فدراسیون مطلع شدم.

ilca 1024x768 - مدیریت هوشمند مراکز و تجهیزات ، ضرورت توسعه پایدار ورزش بادبانی

عدم توجه به توسعه پایدار ورزش بادبانی در تقسیم تجهیزات
علاوه بر این، ایشان به عدم توجه به توسعه پایدار ورزش بادبانی در نحوه توزیع قایق‌ها نیز انتقاد نمودند. به گفته این کارشناس، توزیع قایق‌ها بدون در نظر گرفتن امکانات زیرساختی، مدیریتی، ایمنی، اجرایی و حتی نگهداری و تعمیر آنها در استان‌ها و شهرستان‌ها، نه تنها کمکی به رشد این ورزش نکرده ، بلکه هم اکنون در حالیکه برخی استانهای غیر ساحلی که حتی یک مربی یا ورزشکار فعال ندارند دارای تجهیزات بوده و برخی از استانها یا مراکزی که دارای دسترسی به آبهای آزاد هستند هیچ قایق یا تجهیزی نداشته باشند.
خانم جعفری در پایان سخنان خود ابراز امیدواری نمود در ساختار مدیریتی جدید و با نگاه تخصصی و کارشناسی به این موضوع مهم، شاهد احداث و مدیریت صحیح مراکز تخصصی آموزش و تمرینات بادبانی در نقاط مختلف ایران و همچنین ساماندهی تجهیزات و قایق های بادبانی در آینده نزدیک باشیم.

منبع
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران - ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا