موضوعات داغ

خلیج فارس و فرصت های مغفول ورزشهای دریایی

WhatsApp Image 2022 04 29 at 2.09.43 PM 1024x683 - خلیج فارس و فرصت های مغفول ورزشهای دریایی
حمید شمالی – کارشناس حوزه ورزش و گردشگری دریایی

خلیج فارس یکی از پر اهمیت ترین آبراهه های جهان با بیش از نیم میلیون سال قدمت در غرب آسیا واقع شده است . این دریا هشت کشور این منطقه را با یکدیگر همسایه دریایی نموده است . اما تمام خط شمالی خلیج فارس در طول تاریخ در قلمرو کشور ایران بوده است. دریایی که تمامی دریانوردان ، تاریخ نویسان ، حاکمان ادوار تاریخ جهان بر اهمیت آن تاکید داشته اند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها در بیانات و فرمایشات گرانقدرشان بر ضرورت توجه ویژه به دریا و جبران عقب افتادگی های طولانی دهه های گذشته تاکید داشته اند و خواستار تلاش مضاعف مسئولین و خادمان ملت در جهت جبران عقب افتادگی های طولانی مدت شده اند.
بر اساس راهبردهای ارزشمد ایشان ، دریا برای یک کشور یک فرصت بزرگ برای پیشرفت و حافظ منافع ملی است .
از سوی دیگر نزدیک به پنج هزار کیلومتر خط ساحلی در جنوب هزاران کیلومتر مربع آبهای تحت حاکمیت کشور در طول سده های اخیر نقش و جایگاه موثری در رشد و توسعه کشور نداشته اند و بخش اعظمی از راهبردها ، سیاست ها و برنامه های توسعه ای در همه ابعاد معطوف به آبادانی بخشهای مرکزی بوده و به مناطق ساحلی و دریاها کمتر پرداخته شده است .
قدرتهای استعمارگر نیز همواره سعی در محدود نمودن دسترسی ملتها و دولتها به آبهای آزاد ، محصور کردن آنها در خشکی و در نهایت دور کردن آنان از سواحل و دریاها بمنظور عدم ارتباط مستقیم و فعال با دنیای پیرامون داشته اند و بدین شکل مزیت و فرصت بی نظیر دریا به عنوان یک حوزه بسیار مهم در توسعه نادیده انگاشته شده است .
در کشور ما طی دهه های 40 تا 60 شمسی به علت فقدان علم و تجربه در برنامه ریزی های بلند مدت توسعه ، آمایش سرزمینی ایران در ناقص ترین و پر ایرادترین شکل خود ظهور و بروز یافت . در این میان عمده ترین سهم از نگاه توسعه به شهرهای مرکزی کشور معطوف شد ، کلان شهرهایی که هیچ کدام لذت دیدار طلوع و غروب آفتاب و انعکاس نور آن بر دریا را تجربه نمی کردند. این پدیده به مرور توسعه نامتوازن در کشورمان را رقم زد که علاوه بر ایجاد مشکلات عظیم در روند توسعه کلان ، خیل انبوهی از مزیت های نواحی ساحلی و دریایی ایران را عقیم گذاشت و حوزه ورزش نیز از این قاعده مستثنی نیست.
 امروزه در بیشتر نقاط کشور بر اساس پشتوانه تاریخی ، شرایط اقلیمی و محیطی و برنامه های توسعه ای مرکز گرا، ورزشهای متناسب رشد و گسترش یافته است . امروزه گنبد در گلستان با سوارکاری ، شمشک و دیزین در تهران با اسکی روی برف و جویبار مازندارن با کشتی در کشور و حتی جهان شناخته می شوند. 
در این بین مردمان جنوب کشور همواره در طول تاریخ پرافتخار خود دریانورد بوده و جهازهای بوم ایرانی برای بیش از سه هزار سال از هند تا زنگبار امپراطور دریاها بوده اند.
اما با وجود نزدیک به 5000 کیلومتر خط ساحلی در جنوب کشور  ، وجود 20 جزیره در قلمرو ایران ، وزش بادهای دائمی زمستانه و تابستانه و خیل عظیم نوجوان و جوانان مستعد شهرهای جنوبی و شمالی کشور و همچنین ظرفیت 30 مدال المپیک در قالب 10 رشته و 42 مدال بازیهای آسیایی در قالب 14 رشته ورزشی سیلینگ (بادبانی) ، برگزاری انواع رویدادها و جشنواره های دریایی و دریانوردی در حوزه خلیج فارس ، منطقه خاوریمانه و جهان ، فرصت بی نظیری به استانهای جنوبی داده است که تاکنون هرگز در تصمیمات کلان کشور مورد توجه قرار نگرفته است .
امروزه کشورهای امارت ، عمان ، قطر و عربستان سعودی  برنامه های بلند مدت ویژه ای برای احیای دریانوردی بادبانی و انتقال آن به نسل آینده خود تدارک دیده اند . آنچه ما در طول قرن ها در شکل گیری آن نقش اساسی و مهمی داشتیم. کشورهای منطقه سعی می کنند با انواع روش ها نسبت به ترویج و جعلی سازی نام خلیج فارس اقدام نمایند و تبلیغات گسترده ای را نیز در همه ابعاد به کار گرفته اند. یکی از روش های آنها هم استفاده از ورزش های دریایی و برگزاری رویدادهای مختلف ورزشهای دریایی بخصوص سیلینگ و بادبانی با این نام جعلی است.
متاسفانه در دهه های گذشته فرصت های عظیم و بی بدیل مناطق ساحلی با خطوط ساحلی گسترده در حوزه رشته های ورزشی دریایی و بالاخص سیلینگ (بادبانی) بالقوه مانده و مطلقاً مورد توجه قرار نگرفته است . در حالی که هر کدام از مناطق ساحلی هرمزگان ، بوشهر و جزایر هرمز ، قشم ، کیش به تنهایی بنا به گذشته پرشکوه تاریخی ، موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی ، می توانند بعنوان مهمترین سفیران نام بزرگ خلیج فارس در رویدادهای ورزشی منطقه و حتی جهان بخصوص رشته های ورزشی دریایی بدرخشند .

  به قلم : حمید شمالی – کارشناس حوزه ورزش و گردشگری دریایی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا