موضوعات داغ

بازخوانی یک پرونده :قسمت اول – “لیگ ستارگان جهانی ، از شایعات تا واقعیت”

GMo 20191019 SSLGoldCup TeamSwitzerland 155539 1024x683 - بازخوانی یک پرونده :قسمت اول - "لیگ ستارگان جهانی ، از شایعات تا واقعیت"
لیگ سیلورهای ستاره

در مهر ماه  1399 مجموعه اخباری درباره سیلینگ در  فضای رسانه ای کشور منتشر گردید تحت عناوینی همچون “قایق بادبانی ایران در لیگ ستارگان جهان به آب می زند” که در متعاقباً برخی رسانه ها نیز بدان پرداختند.
در مهر 1400 حواشی دیگری در خصوص از دست رفتن فرصت بی نظیر دوباره در فضای رسانه ای ایران ایجاد شد که تیم ایران به دلایلی در این رویداد شرکت نخواهد کرد و ایران کمک میلیاردی جهانی در بادبانی را از دست داد.
تیم سردبیری ایران سیلینگ بجهت ایجاد شفافیت و ارائه اطلاعات دقیق و صحیح نسبت به بررسی دقیق این موضوع اقدام نمود که گزارش مربوطه در چند بخش منتشر می گردد.
در قسمت اول به شایعات و راستی آزمایی اطلاعات غیر تخصصی منتشر شده در فضای رسانه ای ایران در خصوص لیگ ستارگان جهانی می پردازیم.


نکته یک – “لیگ ستارگان بادبانی” یا “لیگ سیلورهای ستاره”

یکی از مهمترین موضوعاتی که در همان بررسی های اولیه جلب توجه میکند تغییر کلمات و همچنین ترجمه عبارت لیگ است . لیگ SSL در رسانه های ایران و در مصاحبه ها “لیگ ستارگان بادبانی” (Stars Sailors League) عنوان گردیده است و بشکلی نشان داده شده است که این لیگ توسط ستارگان بادبانی جهان انجام خواهد شد.

اما در واقع موضوع چیز دیگریست. SSL مخفف Star Sailors League به معنی لیگ سیلورهای ستاره است . برای علاقه مندانی که کمتر با سیلینگ آشنایی دارند ، هر رشته بعنوان یک کلاس شناخته می شود . بعنوان مثال کلاس لیزر ، آپتیمیست یا RS:X . در این بین این رویداد توسط کلاسی تحت عنوان Star (بمعنی ستاره) و توسط “انجمن کلاس ستاره” مدیریت می گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توان به وب سایت این انجمن کلاس مراجعه نمود. https://www.starclass.org

Screenshot 2021 11 23 18.50.05 1024x447 - بازخوانی یک پرونده :قسمت اول - "لیگ ستارگان جهانی ، از شایعات تا واقعیت"
وب سایت انجمن کلاس ستاره

نکته دو – “لیگ سیلورهای ستاره” دقیقاً چیست؟
در ذیل بخشی از مطالب عنوان شده در رسانه ها درباره SSL آورده شده است .
” اتحادیه SSL، در دنیای بادبانی به عنوان یک نهاد بزرگ جهانی شناخته می شود و رقابت های مختلفی برگزار می کند. اهالی این رشته اهمیت این رویداد در بادبانی را همانند “جام جهانی برای فوتبال” توصیف می کنند که حالا قرار است برای نخستین بار ایران نیز در آن حضور داشته باشد.”

اما در واقعیت …
SSL اصلاً هیچ اتحادیه یا انجمن کلاس نیست. SSL در واقع یک مسیر بین‌المللی راگاتا است که در سال 2013 توسط گروهی از سیلورهای حرفه‌ای و آماتور برای حمایت از ورزشکاران سیلینگ راه‌اندازی شده است. این جنبش همه مسابقات قهرمانی در کلاس ستاره را گرد هم می آورد و یک رتبه بندی بر اساس ATP World ارائه می دهد.

مطابق با مدل تور ایجاد شده توسط تنیسورها در سال 1972. از سال 2020، مسیر SSL هر سال تا 220 مسابقات رگاتا و پنج رویداد بزرگ برگزار می شود: چهار گرند اسلم آزاد و یک فینال. فینال سالانه با الهام از مسابقات تنیس مسترز، رقابتی خواهد بود که مسیر SSL را به نمایش می گذارد. از نقطه نظر ورزشی، فینال چالش بزرگ سال را نشان می دهد که ده تیم برتر رتبه بندی شده در جدول امتیازات SSL و قهرمانان سایر کلاس ها را گرد هم می آورد. {برگرفته از صفحه رسمی https://starsailors.com)

بطور خلاصه ، SSL دارای سه بخش اصلی است:

 • رتبه بندی SSL : هر سه شنبه ، SSL رنکینگ بیش از 100،000 سیلور پیشرو مسیر SSL را به روز می کند.
 • فینال SSL : هر سال در حدود ماه نوامبر تا دسامبر ، بر اساس مدل پلی آ، سالانه هاکی روی یخ ، SSL فینال سالانه را بین 20 ورزشکار برتر رتبه بندی برگزار می کند تا قهرمان فصل مشخص شود.
 • SSL GOLD CUP : هر دو سال یکبار ، SSL مسابقات قهرمانی نهایی را بین 56 کشور اول رده بندی برگزار می کند تا بهترین کشور را انتخاب نماید.

در واقع رقابت های SSL یک پدیده نوظهور بعنوان یک رویداد خاص در زیرمجموعه فدراسیون جهانی سیلینگ و با رویکرد ایجاد یک فضای رقابتی در مدل لیگ هاکی روی یخ است و همچنان در جامعه سیلینگ بعنوان یک رویداد مهم و جدی سیلینگ تلقی نمی گردد. نکته جالب توجه این است که کاپ طلایی SSL برای اولین بار قرار است در سال 2022 اجرا گردد و کیفیت و میزان استقبال کشورهای عضو و نتایج حاصله تا زمان برگزاری اولین دوره این مسابقات نامشخص است.

در حال حاضر پس از رقابت های المپیک و بازیهای قاره ای ، کاپ های جهانی فدراسیون جهانی سیلینگ بعنوان معتبرترین رویداد این ورزش شناخته می شود.

نکته سوم – نحوه انتخاب تیم ها و  اعضای تیم ها

بخشی از مطالب عنوان شده در رسانه ها

بر اساس گزارش های ارائه شده به رسانه ها ، بدین شکل القاء شده است از تیم ایران بدلیل حضورهای موفق قبلی در رقابت های سیلینگ بشکل ویژه از بین 196 کشور بعنوان یکی از 56 کشور اصلی دعوت شده است . 

اما در واقعیت…

بر اساس اطلاعات منتشر شده در وب سایت SSL ، این مسابقات برای حضور همه 144 کشور که فدراسیون ملی آنها توسط فدراسیون جهانی (WS) به رسمیت شناخته شده است ، آزاد است.

SSL سه منطقه جغرافیایی ایجاد کرده است و سهمیه ای از کشورها را برای هر یک از سه منطقه اختصاص داده.

منطقه E – اروپا
منطقه A – افریقا + امریکا
منطقه O – آسیا + اقیانوسیه

سه منطقه در هر راند حضور دارند
برای تمام راندهای مقدماتی، هر گروه جدید از کشورهایی که وارد مسابقات می شوند، طبق قانون سهمیه زیر تشکیل می شود:

Capture du2019écran 2019 04 15 à 01.56.01 - بازخوانی یک پرونده :قسمت اول - "لیگ ستارگان جهانی ، از شایعات تا واقعیت"
مناطق سه گانه سهمیه بندی مسابقات گاپ طلایی SSL
 • ZONE E: 50% (آبی)
 • ZONE A 25% (سبز)
 • ZONE O: 25% (نارنجی)

اما معیارهای رتبه بندی کشورهای SSL

 • نتایج بازی های المپیک و قاره ای
 • نتایج مسابقات قهرمانی جهانی
 • نتایج در کاپ های جهانی سیلینگ

خواهد بود که با توجه به اینکه کشور ایران در هیچ یک از رویدادهای فوق الذکر دارای رتبه بندی مناسبی نیست ، عملاً امکان حضور در بین 56 تیم انتخاب شده را نداشته است.

همچنین تیم های ملی شرکت کننده در جام طلای SSL شامل 11 سیلور خواهند بود که به شرح زیر انتخاب می شوند:

 • تمامی ورزشکاران تیم طبق قوانین المپیک بایستی ملیت یکسانی داشته باشند
 • 1 کاپیتان انتخاب شده توسط Star Sailors League
 • 4 ورزشکار انتخاب شده توسط SSL Ranking of the Skippers
 • 1 ورزشکار انتخاب شده توسط SSL Ranking of the Crew
 • 5 ورزشکار به انتخاب کاپیتان
TEAMS SELECTION PROGRAM 2 JUILLET 2020 1024x572 - بازخوانی یک پرونده :قسمت اول - "لیگ ستارگان جهانی ، از شایعات تا واقعیت"
برنامه انتخابی تیم های کاپ طلایی SSL سال 2022

بنابر بررسی رتبه بندی وب سایت SSL ، بغیر از سیلور ایرانی در قالب کاپیتان (آن هم با رتبه نزدیک به 35،000 جهانی SSL) و دو سیلور با تجربه و قدیمی (البته بدون رنکینگ در سیستم SSL) ، سایر اعضای انتخاب شده تیم ایران فاقد هر نوع تجربه و مهارت سیلینگ بوده و اعضای تیم ملی کایاک بوده اند . رشته های کایاک ، کانو یا روئینگ هیچ نوع ارتباط و شباهتی با سیلینگ ندارد. این در حالی است که ورزشکارانی با سابقه سیلینگ بیشتر و مهارته های بالاتر در کشور وجود داشته اند و مشخص نیست دلیل انتخاب افراد فوق الذکر چه بوده است . {در بخش دوم به تحلیل دقیق تیم انتخاب شده ایران خواهیم پرداخت}

در نهایت بنا بر گفتگوی اختصاصی ایران سیلینگ با آقای “کورین رولند مکنزی” ، مدیر تیم های ملی کاپ طلایی SSL ، وی موارد فوق الذکر را تایید کرد و در مورد کمک چند میلیاردی اختصاصی SSL به ورزش سیلینگ ایران افزود :”ما برای تمامی تیم های شرکت کننده مطابق با برنامه مصوب خود فرصت برنامه تمرینی بین 5 تا 10 روز در سال (متناسب را رتبه بندی شان) در کشور سوئیس در نظر گرفته ایم . تامین امکانات و قایق تیم ها در مدت تمرینات و مسابقات بر عهده SSL است. اما برنامه ای برای کمک نقدی یا غیر نقدی ویژه و اختصاصی به تیم یا کشور خاصی بعنوان بخشی از سیاست SSL نیست.”

منبع
ایران سیلینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا